TJ Sokol Malá Hraštice, oddíl kopané, okr. Příbram

Příprava se blíží

21.12.2010 13:22

Ano, náš oddíl už za necelé tři týdny začne s přípravou na jarní část soutěže. Je to poněkud dříve než v minulosti. Důvody jsou v podstatě dva, za prvé dosavadní nepřízeň počasi, takže hráči nechodili na umělku na Dobříši, za druhé účast na turnaji ve Střešovicích. O tom, jak bude příprava probíhat, jsme hovořili s trenérem mužstva Z. Makovičkou.

Příprava bude mít v podstatě tři fáze. V lednu vedle turnaje ve Střešovicích budeme chodit na malou umělku na Dobříš. Bohužel volno bylo jen v pátek od 18 hodin, naštěstí v první fázi turnaje hrajeme hlavně v neděli, takže by to neměl být problém. Na polovinu únoru plánuji vedle turnaje čtyřdenní soustředění na Šumavě. Březen bychom měli už strávit na trávě.

Účast na zimním turnaji je určitou novinkou. Bude se týkat jen áčka, nebo i ostatních hráčů?

Správně je na našem webu uvedeno, že se turnaj týká oddílu, ne mužstva. Jak vyplývá z nominace, počítáme, že se turnaje zúčastní kolem 30 lidí. Do prvního utkání přitom chci nasadit hráče hlavně áčka, kteří budou doplněni o tři, čtyři hráče béčka. Další týden to bude naopak, kádr budou tvořit hráči zvláště béčka, které doplní zhruba stejný počet fotbalistů z áčka, tedy tři nebo čtyři. Stejně budeme postupovat v dalších utkáních, s tím, že někteří hráči se vymění. Situace je komplikována tím, že budeme na plesech. Naštěstí nám pořadatelé vyšli vstříc, takže s Krňany budeme hrát v pondělí a s béčkem Střešovic v sobotu ráno. Musíme také vycházet z toho, že někteří hráči kvůli práci budou moci jen jednou za čtrnáct dní, takže i to bude hrát roli při nominacích.

S jakým cílem jdeš na tento turnaj?

Rozhodně nebudu vykřikovat, že ho chceme vyhrát. Neznám sílu soupeřů, jde vesměs o pro mě neznámá mužstva. Podle postavení v tabulkách po podzimu ale určitě půjde o velice kvalitní soupeře. Chtěl bych, aby si zahrálo co nejvíce lidí, abychom si vyzkoušeli některé varianty. Předpokládám, že každý hráč odehraje přibližně 270 minut, tedy tři kompletní utkání. Není to ale dogma, bude záležet na vývoji turnaje, na zdravotním stavu hráčů atd. Někdy přitom fotbalisté budou hrát celých devadesát minut, někdy jen poločas. Na utkání bude vždy nominován jeden brankář a 14 hráčů do pole s tím, že o poločase čtyři hráče vyměním. Sestavu i střídání přitom určím já, o kaučování během utkání se podělím s vedením béčka. 

Diskuse vznikla kolem soustředění. Jakou nakonec bude mít podobu?

Důvod, proč tlačím na to, aby na něm dominovaly běžky, je jednoduchý. Běh na nich je pro fotbalistu mnohem přínosnější než obyčejný běh. To proto, že je zapojeno mnohem víc svalů. Běžet, posilovat a ještě v krásné přírodě, co by si sportovec mohl více přát! Přiznám se, že se těžko smiřuji s tím, jak k tomu někteří hráči přistupují. Neochota to zkusit, když jsou letos i v Hraštici skvělé podmínky pro běh na lyžích, je zarážející. Po domluvě s některými hráči proto rozdělím tým na dvě družstva - běžce a běžkaře. Jestli si ale někdo myslí, že tím, že nebude na běžkách, si uleví, tak to se hluboce mýlí.

Závěr přípravy plánuješ doma?

Určitě. V únoru kromě malé umělky by to ale chtělo chodit trénovat i v úterý nebo ve středu, a to zatím vidím jako problém. V úvahu přicházejí naše sokolovna i velká umělka, ale ta je drahá. Pokud by ale tam na trénink chodilo 15 a více lidí, bylo by to dvakrát možná třikrát podle mě schůdné. Od března potom bych rád hrál i trénoval už jen na trávě. To už se obě mužstva rozdělí, předpokládám, že každý víkend každé odehraje po jednom přípravném utkání. Sezónu pak začneme doslova naostro, derby s Mokrvraty u nás doma v sobotu 26. března. Béčko hned potom v neděli přivítá Kňovice.    

Zpět