TJ Sokol Malá Hraštice, oddíl kopané, okr. Příbram

Před novou sezónou

30.06.2010 20:01

Jaro loňského ročníku přineslo ve hře našeho týmu konečně více radosti než starostí. Po jeho konci na těchto stránkách trenér mužstva Zdeněk Makovička zhodnotil průběh celého ročníku. S jakými cíly vstupuje mužstvo do dalšího sezóny, to byla první otázka, kterou jsme mu položili.

Po jaru nemůžeme mít jiný cíl, než abychom skončili alespoň ve středu tabulky. Osobně budu spokojen, když se nám podaří získat stejný počet bodů, tedy devatenáct, jako tomu bylo na jaře. Určitě bychom se měli s kádrem, který máme, a pílí, která je vlastní většině hráčů,  vyhnout starostem se záchranou.

Jak proběhla příprava na novou sezónu?

Musím říct, že na rozdíl od loňska jsem mnohem spokojenější. Vydařilo se především soustředění na Lipně, kde jsme měli ideální podmínky. Myslím, že nikdo z jeho účastníků nikdy v minulosti neabsolvoval šest tréninků včetně dvou utkání během čtyř dnů. Bohužel řada hráčů především z pracovních povinností musela toto soustředění vynechat. Naštěstí z těchto absentérů většina nyní poctivě chodí na tréninky, takže příprava probíhala s ohledem na možnosti uspokojivě.

Ovšem výsledky v přípravných utkáních nic moc...

Vždy jsem zdůrazňoval, že v přípravě je rozhodují  zažití určitých návyků, zbavení se některých nešvarů, ověření variant v sestavě, herních situacích apod. Výsledek rozhodně není až tak důležitý. Navíc v ani jednom utkání jsme nenastoupili kompletní. Proto pro mě bylo mnohem důležitější hodnocení jednotlivých hráčů.

Takže jak je hodnotíš?

 Určitě chceme dva brankáře, Vasil je jistotou, Zdeněk perspektivou. Bohužel na jeho přestupu jsme se ještě nedohodli, první jednání už proběhlo, ale Trója si stále klade nesmyslné požadavky. K jednání se ale ještě vrátíme. V obraně se nám vykrystalizovala velmi dobrá stoperská dvojice - D. Bičiště a P. Kardinál.  Na krajích je několik variant - vedle P. Lišky a Vl. Kardinála tam můžeme nasadit L. Černého i T. Krotila. Jejich místo by ale mělo být na krajích středu pole. Po odchodu R. Sojky jsme řešili problém středu zálohy a proto do něho počítáme vedle D. Reháka se Z. Matějkou. Určitě tady může hrát i R. Fafejta, který bohužel agresivitu běštínských fotbalistů odnesl nepříjemným zraněním. Hodně na fyzičce musí zapracovat jak V. Setnička, tak V. Batulka, kteří zatím v létě více pauzírovali, než se připravovali. V útoku je jistotou M. Klement, k němu můžeme nasadit jak dlouhány J. Sauera (stále střídá dobré okamžiky se slabými), tak i O. Fafejtu. Přiznám se, že u něho mi už trpělivost došla a pokud se zásadně neukázní, jen s obtížemi se dostane do sestavy. Utkání s Hutí bude pro něj rozhodující. V záloze je ještě V. Obrmajer, který sice v přípravě dře, ale spokojen  jsem s ním byl jen v utkání s Černou v Pošumaví. Uvidíme, zda s přípravou začne P. Pergler, který by určitě uplatnění našel.

Na co se chceš ve  hře mužstva především zaměřit?

Našim cílem je vycházet z dobré obrany, ovšem hrát chceme pokud možno útočný fotbal. Proto se zaměříme především na koncovku. Utkání s Kovohutěmi nás opět přesvědčilo, že je stále na čem pracovat. Zapracovat musíme i na rozehrávce, hráče středu pole musím přesvědčit, že jejich hra neutrpí tím, že nebudou kličkovat, ale naopak, že to prospěje celému týmu. Bohužel tím, že jen málokdy se na tréninku sejdou celé formace dohromady, můžeme tyto varianty nacvičovat. Přesto věřím, že se mi je podaří doslova ukecat.

A ještě na téma kázeň. Naše mužstvo bylo v uplynulém ročníku jedno z nejtrestanějších. Co s tím?

Opět jde o dlouhodobou záležitost. Sám na sobě vidím, jak je někdy obtížné udržet nervy na uzdě, zejména když cítím křivdu. Jsem si vědom, že i já musím zlepšit své chování na lavičce, více se zaměřovat na vlastní hráče než na rozhodčího nebo soupeře. Chci si také promluvit osobně s některými vůdčími typy v mužstvu, aby změnily své chování. Především mi jde o to, aby svým spoluhráčům chyby jen nevyčítaly, ale aby je podpořily, hecly. Nikdo nejsme neomylný a je podle mne lepší zatleskat i při zkažené přihrávce, ale dobré myšlence, než na spoluhráče křičet, proč to zkazil. Často se totiž stane, že vzápětí tento kritik udělá stejnou, ne-li horší chybu. Osobně bych byl nejraději, kdybychom odehráli celou soutěž bez červené karty. Právě oslabení nám v minulých letech často sebralo body a toho se musíme vyvarovat, pokud chceme myslet na vyšší cíle.

Zpět