TJ Sokol Malá Hraštice, oddíl kopané, okr. Příbram

Před novou sezónou

30.06.2010 19:56

Jedna sezóna skončila, mnoho vody neuteklo a už začíná nová. Hráči přestávku většinou využili k účasti na turnajích, následovalo lipenské soustředění a po návratu skočili rovnýma nohama do soutěží – a to do předkola okresního poháru.

Jak hodnotí přípravu trenér Zdeněk Makovička?

Opět jde o těžké hodnocení. Ruku můžu dát jen dát za ty, kteří absolvovali všechny nebo většinu akcí. Ti jsou připraveni velmi dobře. Bohužel opět jich byla menšina, takže uvidíme, jak to bude s ostatními.

Ale s výsledky jste spokojen…

To určitě, i když jsme si někdy museli pomáhat hráči s jiných oddílů. Do Lenory jelo jen pět hráčů z jarní sestavy, svým výkonem však zejména proti domácím potvrdili, že fotbal hrát umějí. Na našem Pivním turnaji nejdál došlo mužstvo Zemědělského týdeníku, kde hrálo pět našich hráčů, další pak nastupovali za jiná mužstva.

Velmi dobře jsme reprezentovali na neplánovaném turnaji v Lečici, kde jsme už nastoupili kompletnější. Tento turnaj jsme vyhráli po řadě let a výkon zejména proti Mníšku B, který byl silně posílen, byl na velice slušné úrovni. Velmi dobrý výkon jsme podali i na soustředění proti Černé. I když jsme byli unaveni z náročného tréninku, vyhráli jsme jasně 5-0.

A co pohár?

Záměrně volím tento druh přípravy, hráče nemusím vůbec motivovat. Letos jsme byli nalosováni už do předkola, s výkonem ve Zduchovicích, kde jsme hráli s rezervou, která ale byla posilena o 7 hráčů z áčka, jsem byl spokojen jen v prvním poločase. Byla radost se na hráče dívat, jak je fotbal baví. Jenže to, co předvedli na začátku druhého poločasu, mi hlava nebere. Přiznám se, že se jen s obtížemi srovnávám s tak velkými výkyvy ve výkonnosti během jednoho utkání.

S rezervou Knína jsme byli také lepší v prvním poločase. Důvod našeho propadu ve druhém poločase byl však jiný, nikoliv sebeuspokojení, ale fyzická nepřipravenost řady hráčů, právě těch, kteří začali trénovat později. Navíc v sestavě chybělo někteří hráči, s kterými počítám pro podzim do základu.

Už se ti tedy rýsuje základní sestava?

Určitě, i když to stále vypadá, že budeme muset na některých místech improvizovat podle toho, kdo právě bude k dispozici, protože poměrně dost hráčů bude stále chybět.

V brance máme po návratu P.Haspekla dva vyrovnané gólmany, což je určitě dobře. Pro zkvalitnění defenzívy hovoří to, že se do ní vrátil z hostování Bert Sojka. Turnaj v Lečici potvrdil velmi dobré překlady O. Fafejty pro pozici předstopera. Pokud ale hrál posledního, jako ve Zduchovicích, jeho nakopávané balóny neměly vůbec přesnost, což naší hru zcela otupilo. Na kraje obrany počítám s M. Poláčkem a P. Kardinálem, na pozici libera zápas od zápasu roste výkon Honzy Sauera. V rezervě jsou pak D. Bičiště i J. Listík.

V záloze potvrzuje svoje místo na pravé straně M. Klement. V přípravě si výrazně o místo ve středu řekl Dan Grafnetr. Zdálo se, že jeho svalová zranění jsou zažehnána, zápas o zápasu se zlepšoval. Jenže přišlo zranění ve Zduchovicích nártu a vše je jinak. Leaderem týmu by se mohl stát nováček v našem dresu Ján Pavlík, který je u nás na půlročním hostování s tím, že chceme celou záležitost dotáhnout do přestupu. Musí však zlepšit fyzičku. Nejvíc otazníků je na levém okraji zálohy. Jediný klasický levák T. Krotil je dlouhodobě zraněný, zraněný je i L. Černý. Může tam proto hrát R. Fafejta, který měl sice zaječí úmysly, ale u něho jsme uplatnili naše pravidlo, že nebudeme pouštět hráče do mužstev stejné soutěže jakou hrajeme. Do středu počítám i se Z. Matějkou a R. Sojkou. V záloze je i V. Obrmajer, kterého tým v přípravě držel a na jeho výkonech to bylo znát. Uvidíme, jak to bude s M. Kloučkem a M. Košutkem. V rezervě je i P. Plíva, u kterého ale ještě není dořešeno jeho další působení v našem týmu.

Útok určitě posílí V. Batulka. V každém utkání, v kterém nastoupil, dal nejméně jednu branku. Výkony v přípravě si o místo v útoku řekl i Vl. Kardinál, který měl také výbornou koncovku. Jsem jen zvědav, jestli velmi dobré výkony potvrdí i v soutěži. V útoku máme další varianty – může tady hrát O.Fafejta, R. Fafejta, J. Pavlík. M.Klement a někteří další.

Takže jaké jsou cíle pro tento ročník?

Po zkušenostech z minulých let, nic neplánuji. Věřím jen, že konečně naši hráči lépe prodají to, co umí. Základem k tomu je týmový výkon. Bohužel ten mě v některých fázích přípravy stále chyběl. Hráči se na hřišti pořád málo podporují, místo toho poukazují na chyby druhých. Někteří pak na to neadekvátně reagují a dochází tak ke ztrátě jejich koncentrace a poklesu výkonu nejen jednotlivců, ale i celého mužstva. Je to i tím, že nám stále chybí vůdčí osobnost, která by hráče na hřišti usměrňovala. Vychovat ji je dlouhodobý proces, mezi současnými hráči ji stále nevidím, i když někteří by k tomu mohli mít předpoklady. Uvidíme, zda v nastávajícím ročníku se tak stane.

Zpět