TJ Sokol Malá Hraštice, oddíl kopané, okr. Příbram

Padesát jedna bodů za rok

19.11.2010 16:18

Letošní rok určitě patří k nejúspěšnějším v historii hraštického fotbalu. Když sečteme sumu bodů za jaro a podzim, dostaneme se k neuvěřitelným 51 bodům. Co toho bylo příčinou, kde hledat důvody tohoto nepopiratelného úspěchu? Na to jsme se zeptali trenéra našeho mužstva Z. Makovičky.

Samozřejmě, že těch příčin je několik. Základní je ale podle mě ta, že se nám podařilo zejména za poslední rok doplnit náš kádr o fotbalisty, z nichž mnozí mají víc než na třetí třídu. To vneslo do mužstva větší kvalitu, ale i pohodu. Od toho se odvíjí další skutečnosti. Většina hráčů začala hrát to, na co mají, na hřišti se ukáznili, plní si své úkoly mnohem svědomitěji než tomu bylo ještě nedávno. Je ale jasné, že  je stále co zlepšovat, jde o to, abychom neusnuli na vavřínech a dál pokračovali v poctivé práci. Jen tak můžeme být lepší a lepší.

Takže popořádku. S čím jsi nejvíce spokojený?

Určitě s obrannou činností celého mužstva. Na ní se právě asi nejvíce podepsal příchod nových hráčů. Honza Vitásek je podle mě daleko nejlepší brankář v soutěži. Silný je na čáře i ve vybíhání, má perfektní práci nohama, hraje vlastně pátého obránce. Není náhodou, že když měl zraněnou ruku, dával góly za béčko a stal se vlastně jeho nejlepším střelcem. Jednu věc si s ním ale chci probrat, a to je organizování rozestavení hráčů při trestných kopech. Honza v devíti utkáních dostal jen čtyři góly, z toho ale dva právě po dlouhých trestných kopech, po nichž šel míč na kraj šestnáctky. Druhým hráčem, který se podepsal na zlepšené hře obrany, ale i celého mužstva je Petr Burian. Prakticky okamžitě vzbudil u ostatních hráčů respekt, jeho zkušenosti jsou k nezaplacení. Navíc je cenný při standardních situacích, a to jak při jejich bránění, tak i před brankou soupeře. Pokud sám nezakončuje, těží ze zájmu obránců o jeho osobu další hráči. Proto jsme také dali tolik gólů po rozích nebo trestných kopech! Mužstvu dále pomohl návrat P. Kardinála a také zlepšená hra obou krajních obránců. Větší podpora útoku se mi jeví lepší u L. Černého, ale v závěru se v této činnosti zlepšoval i R. Sojka. Je třeba ale dodat, že obraně významně pomáhá zbytek mužstva, ať už záloha poctivým se vracením, nebo útočníci, kteří mnohem více než v minulosti napadají obránce soupeře při rozehrávce.

Motorem mužstva je záloha. Jak hodnotíš tuto řadu?

Musím říct, že i tady vidím velký pokrok. Neuvěřitelný kus práce pro mužstvo dělá především P. Sabon, kterému jsem přisoudil roli hlavně defenzívního záložníka. Vím, je to nevděčný úkol, Patrika to táhne dopředu, podřídil se ale a těží z toho celého mužstvo. Krajní záložníci, M. Klement a P. Plíva, výrazně pomáhali obraně, co je však cenné, také nahráli díky své velmi dobré kopací technice na dost gólů, hlavně po standardních situacích. U obou středních záložníků, J. Oktávce a P. Pazderky, bych vyzdvihl především snahu o kombinační fotbal. Bohužel Kuba má stále problémy s přesností přihrávky, Petr zase s fyzičkou. Měl by také více hledat chyby u sebe než u druhých. Obecně mě na záloze, snad kromě M. Klementa, vadí slabší koncovka. Myslím, že potenciál mají hráči mnohem větší.

V útoku se vystřídali čtyři hráči…

Útok dal z celkového počtu 32 vstřelených branek 21 gólů, to je slušný podíl. Náš nejlepší střelec J. Pavlík s deseti brankami je dokonce na druhém děleném místě mezi všemi střelci soutěže. To tady dlouho nebylo! Jsem ale přesvědčený o tom, že procento proměněných vyložených šancí je stále nízké. Co se týká jednotlivých hráčů, každý vyniká něčím jiným. Honza Pavlík má skvělý výběr místa, v šestnáctce se navíc umí perfektně uvolnit, bohužel je na štíru s fyzičkou. M. Stupal se proti loňsku zlepšil, maká, vybojoval mnoho míčů a z několika takových situací jsme dali gól. Právě o něm však slova o neproměňování šancí platí asi nejvíce. Musí zapracovat hlavně na sebeovládání, uklidnit se a bude to ještě lepší. Milým překvapením je pro mě, a asi nejen pro mě, hra P. Sochora. Pokud byl zdravý, neustále se zlepšoval a jeho výkon proti Kosovce? To byla nádhera. Jde o typ rychlostního útočníka, ten nám chyběl. Proto mu přeji, aby se zdravotně dal do pořádku a na jaře byl zase v plné síle. A konečně co říci k T. Černému? Neuvěřitelně mě potěšilo, že se k fotbalu vrátil. Jeho schopnosti jsou neoddiskutovatelné. Věřím, že na jaře už bude k dispozici častěji, čímž samozřejmě síla našeho mužstva ještě stoupne.

Do áčka jsi nominoval i některé další hráče. Co k nim říct?

Do kádru prvního mužstva určitě patří O. Fafejta. Bohužel se zranil, takže skoro půlku podzimní sezóny vynechal. U něho je výhoda, že ho můžu dát takřka kamkoliv. V áčku jsem také zkoušel další hráče, jako například O. Měchuru, F. Šustu, M. Jiráně nebo J. Mika, všichni obstáli, to je určitě dobré zjištění. Na jaře v tom budeme dále pokračovat. Ještě jednu poznámku se neodpustím, a to k M. Poláčkovi. Ten na jaře ještě pravidelně hrál, nastoupil i do prvního podzimního utkání. Neuvěřitelně mě potěšil pak tím, jak vzal to, že přednost dostávali jiní hráči. Za to mu patří můj dík. 

Jaké je to, kaučovat takové mužstvo? Ještě před rokem jsem byli poslední a nyní druhé místo, to je až neuvěřitelné.

Má to dvě roviny. Na jednu stranu si to užívám, protože každý chce vyhrávat a pokud tomu tak je, to se hned fotbal dělá lépe a hlavně ve větším klidu. Na druhé straně horké chvíle zažívám, když mám hráčům říct sestavu. Vím, že všichni chtějí hrát, každý to, že není v základu, bere jinak. Někdo s klidem, někdo své emoce ovládat neumí. To je zkrátka život a hráči si musí uvědomit, že hrát může jen jedenáct z nich. Ale i ti, co hrají, musí respektovat, že na lavičce jsou většinou tři náhradníci a i oni mají nárok nastoupit. A pokud předvedou při střídání divadlo, není to urážka trenéra, ale spoluhráčů. Jinými slovy, tým tvoří ne jedenáct borců, ale patnáct, možná dvacet fotbalistů, kteří musí být připraveni dobře reprezentovat naše mužstvo. Ostatně všimli si toho příznivci například v utkáni s Počepicemi. I když jsem poměrně brzo na hřiště pustil všechny náhradníky, na herním projevu našeho mužstva se to vůbec neprojevilo. Vracím se tak vlastně na úvod našeho rozhovoru. Kvalita celého kádru se podstatně zvýšila, proto jsme po podzimu tak úspěšní.  

Zpět