TJ Sokol Malá Hraštice, oddíl kopané, okr. Příbram

Jeden den druzí

18.10.2010 12:52

Naše první mužstvo kráčí od úspěchu k úspěchu, už pět kol trvá jeho neporazitelnost. Zejména v posledních třech kolech prokázalo v utkáních s mužstvy nejvyšších pater tabulky svou kvalitu. O tomto víkendu se o tom přesvědčilo mužstvo Kosovy Hory, které jsme porazili vysoko 4-0. Tím jsme se na den dostali na druhou příčku. Díky výhře St. Hutě o více než dvě branky jsme z ní však v neděli spadli na třetí.

"Osobně bych to nepřeceňoval," varuje trenér našeho áčka Z. Makovička. "Určitě je potěšitelné, že dokážeme s nejlepšími mužstvy držet krok. V tomto utkání musím vyzdvihnout dvě okolnosti, které rozhodly o výsledku. Především to byla naše větší nápoditost v útočné fázi. Co bylo hostům platné, že měli zřejmě více času míč na svých kopačkách, když to nevedlo k úspěchu? Naopak, naši hráči byli v útoku mnohem kreativnější, agresivnější a také rychlejší. Samozřejmě k tomu přispěla i střelecká dispozice P. Sochora. Jsem přitom přesvědčen, že důvodem, proč hosté prakticky neohrazili naší branku, byla perfektní obranná činnost celého mužstva. Naši hráči se stačili prakticky po celý zápas vracet, takže hráči Kosovy Hory vlastně neměli šanci nás překvapit z rychlého brejku a postupný útok jsme dokázali včas zastavit."

Z úvodu tvého vyjádření je ale patrné, že i přes vysokou výhru máš k výkonu našeho mužstva výhrady?

"Je to tak. Je to především podle mého názoru stále vysoké procento nepřesných přihrávek a tedy zbytečných ztrát míče. Tím jsme zejména v prvním poločase soupeře nechávali v naději, že může s výsledkem něco udělat. Tvrdím, že to je o klidu. Na některých je příliš znát, jak moc chtějí a bohužel to je někdy kontraproduktivní. Chyběla mi, hlavně v prvním poločase, také podpora zálohy při brejcích. Bylo to například vidět při akci M. Klementa, když jeho přihrávka minula naše útočníky, jenže záložníci zůstali viset na půlce, takže na vápně nebyl nikdo, kdo by zakončil. 

Všimli jsme si, že už nejsi tak hlasitý na lavičce, že hráčům chyby tolik nevyčítáš... 

Proč bych to dělal, když hrají dobře? Samozřejmě mám připomínky, které řeknu buď před utkáním, o přestávce, jako například v Kníně, nebo po zápase, jsou to ale spíš obecné věci. Myslím, že u mužstva už začíná mnohem více fungovat seberflexe, že hráči sami vědí, kdy udělali chybu. Je proto zbytečné je ještě nervovat, stačí někdy, že se nervují mezi sebou. 

Určitě potěšil výkon celého mužstva, přesto, vyzdvihl bys někoho konkrétního?

Pro mě je skutečně důležitý hlavně výkon celého mužstva. Musím říct, že u všech hráčů tentokrát klady vysoce předčily některé nedostatky. Individuální výkony beru jako třešničku na dortu. Rád bych se zmínil o třech hráčích. Bezvadně splnil svou roli P. Sabon, který pozici zadního stopera odehrál prakticky bez chyby. Podle mě nejlepší výkon v našem dresu odehrál P. Plíva, který se rozehrával v béčku a teď své zkušenosti zúročil. Jde o obounohého fotbalistu, který má perfektní kopací techniku, takže se podepsal na dvou prvních gólech zápasu. A asi nebude překvapením, že jako třetího uvedu P. Sochora. Jeho tah na branku a zakončení zejména v druhém poločase, kdy dostával mnohem víc míčů, byl impozantní. Věřím, že mu tato chuť do hry i střelecká potence zůstane.

Bod s druhým týmem tabulky bychom u béčka před zápasem asi brali. Zdálo se ale, že tentokrát se rezerva Nečíně dala porazit!   

Souhlasím. Musím říct, že také pro mě byl výkon naší rezervy zklamáním. Evidentně ve středu zálohy chyběl J. Mik, který umí rozdat balony, měnit rytmus hry, přihrát do finální fáze. Tentokrát se nenašel prakticky nikdo, kdo by vzal tíhu zápasu na sebe. O nepřesnostech, kterých bylo opravdu hodně, se snad nemá cenu ani zmiňovat. Přitom hráči mohou hrát v klidu, bez stresů. Myslím, že jsem viděl nejhorší výkon našeho mužstva v této sezóně. 

Takže zklamání? 

Samozřejmě, že se svět nezbořil. Je jen škoda, že někteří hráči fotbalu nedávají víc, i když si uvědomuji, že to někdy není jednoduché. Na některých je znát nevyhranost a nízká trénovanost. Ale to si musí každý sáhnout do svého svědomí sám, zda svému výkonu podřídí volný čas, životosprávu, já ani nikdo jiný to za ně řešit nebude. Na druhou stranu určitě pozitivem je přínos béčka pro áčko. Vždyť právě P. Plíva, P. Sochor, O. Měchura, M. Jiráň, J. Mik a další v něm odehráli dobré zápasy a teď chytají příležitost za pačesy v áčku. To je určitě velkým kladem, proto jsme béčko zakládali a jsme rád, že tento záměr se daří plnit.

Zpět