TJ Sokol Malá Hraštice, oddíl kopané, okr. Příbram

Jaro předčilo podzim

23.06.2010 21:38

Při pohledu na tabulku před posledním kolem, kdy je jasné, že nemůžeme být lepší ani horší než osmí, by se mohlo zdát, že naše mužstvo prožilo pohodovou sezónu.  Podzimní tabulka ale říkala ale něco jiného - po třinácti kolech jsme byli poslední s pouhými deseti body. Díky dosud získaným jarním 21 bodům jsme však udělali velký pokrok a postoupili jsme o šest míst, čímž jsme udělali ze všech mužstev tabulky největší skok. Takže první otázka pro trenéra mužstva Z. Makovičku je zřejmá. Spokojenost?

Záleží na tom, jak se na celou soutěž budeme dívat. Pokud pouze z pohledu jara, tak určitě, i když samozřejmě i tady by se dalo nad některými věcmi pozastavit. Pokud bych měl hodnotit celou soutěž, tak určitě zklamání. Už jsem to řekl několikrát, tento tým má na víc, v jeho silách určitě jsou vrchní patra tabulky.

Tím ale vlastně přiznáváš svůj podíl na této skutečnosti....

Jsem součástí týmu, své zodpovědnosti se nezbavuji. Je to ale trošku jinak než ve vrcholovém fotbalu. Jsem velmi limitován tím, kolik hráčů chodí nejen na tréninky, ale hlavně na zápasy. Právě podstatně lepší docházka hráčů na jarní odvety byla jedním z hlavních důvodů zlepšeného výkonu. Udělal jsem si statistiku a ta je neúprosná: Jestliže na podzim pouze dva hráči - M. Klement a R. Sojka - měli účast na utkáních vyšší než 75 procent, další čtyři měli účast mezi 50 a 75 procenty, na jaře už bylo v první skupině sedm hráčů a dalších pět ve druhé skupině! Díky tomu se sestava ustálila, hráči se sehráli a tím logicky přišly i výsledky.

Přesto některé nedostatky ve hře přetrvávaly, nebo ne?

Vždycky je co zlepšovat. Obecně lze říci, že jsme až na výjimky všechny dosavadní jarní zápasy zvládli. Osobně si nejvýše cením výkonu proti  rezervě Sedlčan. Utkání s nimi, to byl zážitek, svou úrovní daleko předčilo zápasy, které jsme viděl například v okresním přeboru. Vlastně jsme byli jediným týmem, který jim na jaře sebral dva body.  Ale také zápasy  v Dublovicích nebo Klučenicích, doma s Kosovou Horou, Prostřední Lhotou, Oborami, Počepicemi se nám povedly, i když ne ve všech jsme plně bodovali.

A ty nepovedené?

Určitě první poločas v Krásné Hoře a posledních dvacet minut v Huti. Zejména v derby s Hutí to byl nepochopitelný výpadek. Je stále obtížné hráčům vysvětlit, jak hrát takticky za situace, kdy vedeme. Na jaře se nám to stalo právě v utkáních s Kosovkou, Lhotou, ale hlavně v Huti.  Nikdo hráčům neříká, aby zalezli a výsledek bránili v deseti hráčích. Zabezpečená obrana je něco jiného. Navíc neumíme z obrany vyrážet k rychlým brejkům ve třech, čtyřech hráčích. To bylo vidět například v prvních poločasech v Huti i s Petrovicemi. Náš brankář získá míč a jedinou možnost, jak rozehrát, je výkop na dva útočníky. Nikdo nevyrazí po kraji, aby rychle přenesl hru na polovinu soupeře. Hráči se pak zlobí, že balóny lítají nad nimi a do hry se nedostanou. Tomu se chci mnohem více věnovat v přípravě na další ročník.

A co standardní situace?

Určitě zlepšení, řadu gólů jsme dali právě z nich. Na druhé straně musíme pilovat jejich bránění. To, co hráči dopustili při vyrovnávacím gólu v Huti, by se už opakovat. nemělo 

Řekněme si ještě něco k přípravě. Jak ta bude probíhat?

Na základě zkušenosti ze zimy chci pro hráče připravit mnohem více přípravných utkání. Samozřejmě, že dojde na fyzičku, ale také herní tréninky s nácvikem kombinací. Budu se snažit zařadit i cvičení na protiútoky a samozřejmě s vybranými hráči budeme pilovat stadardky. Většinu času přitom strávíme v Hraštici, kde jsou dobré podmínky. Věřím, že se tohoto soustřední zúčastní i hráči případného béčka.

A to je poslední věc, na kterou jsme se ti chtěl zeptat. Jaký je tvůj názor na jeho založení ?

Z hlediska sportovního jednoznačně kladný. V Hraštici je teď silná generace hráčů, jde zhruba o patnáct lidí, a pokud budou chodit, jen málokdo se z těch dalších dostane na hřiště. Je to škoda především pro mladé fotbalisty. Je přitom jasné, že jen při herní praxi mohou jejich výkony růst. Problémem je ale sehnat zodpovědné funkcionáře, tedy trenéra a vedoucího mužstva. A v tom vidím základní věc. Pokud nebude jasné a pevné vedení, které bude zodpovídat za chod mužstva, pak ho zakládat cenu nemá. Béčko přitom musí být zálohou, chcete-li rezervou pro áčko a ne trucpodnikem. Ne hráči, ale vedoucí funkcionáři budou rozhodovat, kde kdo bude hrát a to si vyžaduje společný postup. Osobně bych se přimlouval i pro společné tréninky. Současný kádr a potencionální fotbalisty jsem si rozdělil do několika skupin. Na ty, kteří patří jednoznačně do kádru áčka, dále na ty, kteří spíše patří do áčka, dále na ty, kteří patří spíše do béčka a konečně tzv. čisté béčkaře. Nejde přitom o uzavřené seznamy, šanci hrát třeba za áčko má každý, musí k tomu ale mít potřebnou výkonnost a také přístup. Celkem jde neuvěřitelných 38 lidí! To je dobrý základ.  Proto béčko určitě ano, ale za jasných pravidel pro všechny.

Zpět