TJ Sokol Malá Hraštice, oddíl kopané, okr. Příbram

Jaro je tady

19.03.2012 20:10

Tuto sobotu se rozběhne jarní část fotbalových soutěží. Zatímco naše béčko přezimovalo na devátém místě a jaro může hrát v klidu, protože o sestup se nehraje a o postupu se jeho hráčům může jen zdát, áčko bude mít situaci složitější. Jednoznačným úkolem bude zachrána v okresním přeboru. Je to reálné? Na to jsme se zeptali našeho trenéra Z. Makovičky.

Odstup od sestupového místa není velký, to je fakt. Na druhou stranu mužstva před námi také velký náskok nemají.  Jsem si vědom, že nemáme na začátku zrovna jednoduchý los. Hned v prvním kole přivítáme vedoucí tým soutěže - rezervu Dobříše, která má ve svém středu jak zkušené fotbalisty, tak i loňké velmi úspěšné dorostence. Pak máme další derby s rezervou N. Knína a v následujícím kole k nám přejede béčko příbramského Spartaku, které je třetí. Začátek tedy jako hrom. Jsem však optimista a věřím, že budeme na rozdíl od podzimu s těmito soupeři bodovat a lépe se tak chytíme. Uděli jsme proto, myslím, v zimní přípravě maximum.

Naše mužstvo se v rámci ní zúčastnilo především zimního turnaje ve Střešovicích. Jak naše výsledky na něm hodnotíš?

Nemyslím, že by byly až tak důležité, šlo jen o přípravu, na to mnozí zapomínají. Pro mě bylo mnohem důležitější, že jsme hodně zapracovali na celkovém systému hry. Ale samozřejmě konečné čtvrté místo ze čtrnácti účastníků těší. Na druhou stranu se ukázalo, že někteří hráči stále podceňují fyzickou přípravu a na jejich herním projevu a bohužel i na zraněních se to podepsalo.

Nelze si ale nevšimnout několika vysokých proher, jako například v druhém zápase s Rudnou, se Zelenčí nebo Mníškem.  Bylo nutné zařadit zápasy i s mužstvy, které hrají vyšší soutěže, třeba o dvě třídy?

Tyto zápasy jsem plánoval někdy v lednu s cílem konfrontace s mužstvy hrajících vyšší soutěže, zda na ně máme či nikoliv. Taky jsme hráli s mužstvy hrající nižší soutěž a myslím, že to neřeší.  Nemohl jsem tehdy tušit, že nám vypadne třeba devět lidí jako tomu bylo v zápase o umístění s Rudnou nebo sedm v utkání s Mníškem. Ale třeba první poločas se Zelenčí prokázal, že se můžeme s těmito týmy střetnout a hrát důstojnou roli. Předpokladem ale je, abychom byli kompletní.

Které nové hráče na jaře v našem dresu uvídíme?

Už se o tom tady na webu psalo. Všichni věříme především v přínos Míry Durdila. To je hráč, kterého by v mužstvu uvítali trenéři mužstev i mnohem vyšších soutěží. Kromě fotbalových předností jde o hráče pracovitého, vnímavého a navíc mezi klukama velmi oblíbeného. Fantasticky zapadl a myslím, že to byl také hlavní důvod, proč k nám šel, za partou. Druhou posilou bude doufám i M. Robovský. Po fotbalové stránce není pochyb, horší je to už s jehou fyzickou připraveností s ohledem na velkou přestávku, kterou měl. Proto musíme my i on být trpěliví. Věřím mu, jsem přesvědčen, že to zvládne.

A co říci na závěr?

Ve fotbale se nedá nic naplánovat. Vidíme to i ve vyšších soutěžích. Nám nejde jen o to, abychom získali potřebné body, ale chceme také to, aby diváci, kterých chodí stále víc, viděli pěkný fotbal. Byl bych rád, aby fandili, ale aby také uznali sílu soupeře, pokud bude lepší. Vloni jsme nastoupili cestu výchovy fotbalistů od těch nejmenších kluků. Nechceme jít cestou nákupu drahých fotbalistů, kteří jeden rok jsou tady, druhý jinde, chceme, aby měli ke klubu i partě vztah. Zimní příprava nám opět ukázala, kdo to s fotbalem myslí vážně, kdo mu chce věnovat část svého volného času, a naopak, na koho se spoléhat nemůžeme, kdo dá přednost jiným aktivitám, kdo nás nechá ve štychu. Fotbal je týmová hra, nejde o to si jít jen tak zahrát, je třeba mít napaměti, že když se neomluvím, nechávám na holičkách partu.

Zpět