Premiéru nejlépe zvládli domácí - aktualizováno

27.02.2012 13:24

O tomto víkendu se v dobříšské sportovní hale konal premiérový ročník turnaje mladších žáků, který úpořádal náš oddíl. Z původních dvanácti týmů se zúčastnilo deset, mezi nimi i oddíly z jiných okresů než z příbramského. Hrálo se systémem na dvě pětičlenné základní skupiny, z každé postupovaly čtyři týmy do čtvrtfinále, kde začínalo play-off.

V první skupině A se představily celky Nečín, Hluboš, Dobříš, Liteň (okr. Beroun) a Zadní Třebáň (okr. Beroun). Už v prvním zápase Hluboše s Nečíní bylo vidět, že utkání budou velice vyrovnaná. V tomto zápase zvítězila Hluboš těsně 1:0. V podobném duchu pokračovala všechna utkání, možná s menší výjimkou Zadní Třebáně, a to jen proto, že třebáňští fotbalisté neměli hráče na střídání. Skupinu nakonec ovládla Nečín s devíti body, která po úvodní prohře vyhrála zbývající tři utkání. Za ní se pak umístily s těsnými rozdíly Liteň, Dobříš a Hluboš.

Do druhé skupiny B byly zařazeny oddíly Podlesí, Jince, Malá Hraštice, Zaječov (okr. Beroun) a Průhonice (okr. Praha-západ). Utkání opět byla jako v předchozí skupině velmi vyrovnaná, čímž se splnil účel pořadatele obsadit turnaj rovnocennými soupeři tak, aby měl význam pro všechny zúčastněné. Skupinu nakonec vyhrála Malá Hraštice, pod ní se umístily jen kvůli horšímu skóre Průhonice. Třetí příčku obsadili fotbalisté z Podlesí a na čtvrté se umístily Jince. Páté, nepostupové místo zůstalo na Zaječov.

Po odehrání základních skupin se přešlo na vyřazovací systém. První čtvrtfinále odehrály celky Nečína a Jinců. V utkání měla Nečín herně navrch, vstřelila první branku, ale další příležitosti neproměnila. Když už to vypadalo, že se v utkání nic nestane, náhle zachyboval jinak velmi dobrý brankář Nečíně, když chytil míč mimo brankoviště a Jince z penalty v poslední minutě vyrovnaly. Hned v prvním čtvrtfinále tedy mohli vidět diváci penaltový rozstřel, který nakonec vyhráli Nečínští 2:1. V dalším čtvrtfinálovém utkání se představily celky Litně a Podlesí, utkání herně vyrovnané vyhrála Liteň těsně 3:2. Ve třetím, pro oko diváka velice zajímavém čtvrtfinále, porazila Dobříš Průhonice 2:1. Čtvrtfinálové zápasy uzavřeli hráči Hluboše a Malé Hraštice. Hraštičští se rychle dostali do vedení, ale Hluboš dokázala do poločasu vyrovnat. V druhém poločase si nevytvořil ani jeden tým moc gólových šancí, Hluboš hrála spíš na brejky, velice zodpovědně bránila a Malá Hraštice se nedokázala prosadit. Když už vše směřovalo k dalšímu rozstřelu, půl minuty před koncem se ujal míče hraštický J. Koc a pěknou střelou do šibenice poslal svůj tým do semifinále. Mezi čtyři nejlepší celky tedy postoupily Nečín, Liteň, Dobříš a Malá Hraštice.

Semifinále odstartoval zápas mezi Nečíní a Litní. Nečín, která hrála celý turnaj velmi zodpovědně dozadu, nedala Litni, které už docházely síly moc příležitostí ke skórování. A pokud už se Liteňští dostali do zakončení, podržel svůj tým skvělý brankář Horký. Především zásluhou útočníka Krále se Nečíni podařilo vstřelit dvě branky a postoupit do finále. V druhém semifinále viděli diváci možná nejatraktivnější utkání celého turnaje. Souboji MFK Dobříše s pořadatelským týmem Malé Hraštice nechybělo opravdu nic. Dobříšští se rychle dostali do vedení, ale Hraštice dokázala do poločasu otočit skóre na 2:1. V druhém poločase otočila skóre ve svůj prospěch pro změnu Dobříš, dvakrát se trefil Martin Farda. Hraštičtí ale nic nevzdali a pár minut před koncem vyrovnal Koc. Stav 3:3 se už nezměnil, následoval tak další penaltový rozstřel, ve kterém byla úspěšnější Malá Hraštice, která vyhrála 4:3.

Po krátké přestávce odstartovalo utkání o třetí místo, které ovládla Dobříš, když deklasovala již vyčerpané hráče Litně vysoko 5:0. Hned poté se odehrálo poslední utkání turnaje – finále mezi Malou Hrašticí a Nečíní. Hráči obou celků sebrali poslední zbytky sil a jak už to ve finále bývá, spíše než pěknou podívanou viděli diváci taktickou bitvu, ve které nikdo nechtěl inkasovat. Utkání rozhodla jedna branka Malé Hraštice v prvním poločase. Na konci zápasu si vytvořila Nečín tlak, ale Hraštice se mu dokázala ubránit i pomocí několika skvělých zákroků svého brankáře. Finále tedy skončilo 1:0.

Vyhlášení se uskutečnilo hned po odehraném finále. Všechny zúčastněné týmy dostaly diplom a sladké odměny, první tři si navíc odnesly poháry a medaile. Vyhlášeny byly také individuální ceny. Jako nejlepšího brankáře vyhlásili pořadatelé Matouše Horkého z Nečíně, nejlepším střelcem byl dobříšský Martin Farda, který nastřílel jedenáct branek, a nejlepším hráčem se stal Josef Koc, kapitán Malé Hraštice.

„Chtěl bych poděkovat všem fotbalistům za předvedené výkony. Jsem velice rád, že se turnaj vydařil, odehrál se bez jakýchkoliv problémů, zranění a v rámci fair-play. Myslím si, že většina utkání byla herně velice vyrovnaná a proto mohly být zajímavé jak pro zúčastněné týmy, tak i pro diváky, kteří zaplnili ochozy dobříšské haly. Samozřejmě mám i radost, že naši kluci vyhráli, předvedli skvělé výkony, především za zápas s Dobříší si zaslouží velký obdiv. Velký dík patří také všem funkcionářům TJ Sokol Malá Hraštice, kteří se po celý den starali o to, aby vše probíhalo tak, jak má a  bezproblémově zvládli organizaci celého turnaje,“ řekl na konci turnaje Jan Vitásek, jeden z organizátorů turnaje a zároveň trenér malohraštických žáků.

Skupina A

4. Jince               4  1 0 3  2:12     3

5. Zaječov           4  0 0 4  1:11     0

Čtvrfinále

Nečín – Jince  1:1 (2:1 pen.)

Liteň – Podlesí  3:2

Dobříš – Průhonice  2:1

Hluboš – Malá Hraštice  1:2

Semifinále

Nečín – Liteň  2:0

Dobříš – Malá Hraštice  3:3 (3:4 pen.)

o třetí místo

Liteň – Dobříš  0:5