Oficiální vyjádření předsedy oddílu TJ Sokol Malé Hraštice ohledně spojení dospělých kategorii s TJ Sokol Nová Ves pod Pleší

08.09.2015 12:59

Novinkou letošního ročníku v kategorii mužů je sloučení s mužstvem TJ Sokol Nová Ves pod Pleší. Myšlenka sloučení, či výpomoci s mužstvem Nové Vsi, nebyla v našich hlavách nová. V minulosti docházelo k výpomoci formou různých hostování, a to jak směrem z Hraštice na Ves, tak i opačným. Lidsky si velice dobře rozumíme a názorově se na pohled sportu nerozcházíme. Na úrovni mládežnických mužstev není nic mimořádného, že se hledá mužstvo z okolí tak, aby se mužstvo složilo v potřebné kvalitě, ale hlavně v kvantitě. Na úrovni dospělých je pravdou, že jsme v okresu Příbram průkopníci. Na vyšší úrovni není toto sloučení nic nového, před několika lety se totéž událo s mužstvy Bzová a Hořovice a vzniklo Hořovicko. Toto je také náš cíl, chceme, aby od sezóny 2016/17 existoval nový fotbalový oddíl a to pod názvem Novohrašticko. Název byl tvořen tak, aby naše jméno vesnice bylo v názvu obsaženo.

Pojďme ale zpět k současné situaci a hlavně k důvodům sloučení a očekávání do budoucna. Pokles výkonnosti, dlouhodobě zmenšující se základna, malý počet aktivních funkcionářů a mezi-generační propad v obou mužstvech vyústilo v to, že jak mužstvo Hraštice, tak mužstvo Nové Vsi v minulém ročníku skončilo na sestupových příčkách ve svých A-kategoriích. Proto došlo ke konci ročníku znovu-otevření jednání o možnosti vzájemné spolupráce a navrácení radosti z tréninků a zápasů. Vytýčili jsme si cíle, co od spolupráce očekáváme. Je tím zvýšení konkurenceschopnosti v soutěžích, zvýšení konkurence hráčů v mužstvech, zvýšení, jak hráčské, tak i funkcionářské aktivní základny a vrácení pohledného fotbalu na náš trávník. Chceme, aby nové mužstvo hrálo na nejvyšších příčkách v okresní soutěži a pokusilo se do budoucna hrát důstojnou roli v soutěži krajské. Když se podíváme do minulosti a na historické tabulky, tak je takřka nemožné, abychom se dlouhodobě měřili s nejlepšími mužstvy v okolních městech, jako je Mníšek, Dobříš a Nový Knín, kde počet obyvatel je daleko vyšší a tím je i vyšší výběr kvalitnějších fotbalistů. My spojením chceme těmto mužstvům konkurovat a i dát možnost mládeži, kterou v Hraštici budujeme již několik sezón a zejména dorostencům, kteří již dorůstají do dospělého fotbalu, aby měli možnost ve své vesnici hrát fotbal na kvalitní úrovni, což by se nám bez spolupráce jen stěží podařilo. Rozhodli jsme se proto, že veškerou zažitou zášť a nevraživost, která je zde po několik generací, dáme stranou a budeme se soustředit na to, co máme všichni rádi a to je radost ze sportu, radost z poctivě odvedené práce a přinesení kvalitativní úrovně dospělého fotbalu, která v Hraštici dlouhodobě nikdy nebyla.

Jak to tedy bude fungovat? V minulém ročníku byla v Hraštici dvě mužstva, první hrálo Okresní přebor, druhé IV. Třídu. Na Nové Vsi také dvě, kdy první hrálo I.B třídu a druhé IV. třídu. Obě první mužstva v loňské sezóně, jak jsme již psali, skončila na sestupových příčkách. V nové sezóně jsme proto vzájemně přihlásili tři mužstva. Áčko v okresním přeboru, Béčko a Céčko ve IV. Třídě. Kdy Áčko bude střídavě své domácí zápasy hrát na hřišti v Hraštici a na Nové Vsi, Béčko bude veškeré své domácí zápasy hrát na hřišti v Hraštici a Céčko na hřišti Nové Vsi. Legislativně je to v této soutěži tak, že pod hlavičkou Malá Hraštice nebylo přihlášeno žádné dospělé mužstvo, ale všichni hrajeme pod hlavičkou Nová Ves/Malá Hraštice. Od příští sezóny ale již budeme hrát pod hlavičkou nově vzniknuvšího fotbalového mužstva „Novohrašticko“. Ačkoliv byl zájem se již v letošním roce vystupovat pod novou hlavičkou Novohrašticko, nebylo to možné, protože se procesně vše musí stihnout do konce dubna. Mládežnické týmy zůstávají beze změny a budou hrát pod hlavičkou Malé Hraštice, další mladší mužstvo bude hrát letos pod názvem Nový Knín/Malá Hraštice.

Věřím, že nás všichni příznivci hraštického fotbalu podpoří a ztotožní se s našimi důvody, které nás vedly dát se novou cestou.

Starosta Tělocvičné jednoty Sokol Malá Hraštice

Ing. Lukáš Černý