Ani střed, ani přízemí

22.11.2011 17:05

Po podzimní části naší soutěže se naše musžtvo zabydlelo na jedenáctém místě. Ke středu tabulky chybí čtyři body, stejný rozdíl máme i k předposlednímu mužstvu. A právě třináctá pozice je tou, která bude určitě znamenat sestup, samozřejmě pokud se k jasně posledním Dublovicím v I. B třídě nepřídá ještě nějaké mužstvo z Příbramska. V tom případě by padáka dostal další tým.

To jsou fakta, o kterých jsme mluvili s trenérem Z. Makovičkou. "Dovedl bych si představit i lepší umístění. Určitě pozitivním zjištěním je, že jsme vlastně v ani jednom utkání nepropadli. Pardoxně jsem přitom úspěšnější byli venku, kde jsem odehráli více utkání a přivezli jsme si sedm bodů. Z toho také pramení moje nespokojenost. Domácí utkání s Knínem, Rosovicemi, Milínem i Sedlčany B, konec konců i s Boroticemi, jsme měli dotáhnout do lepších výsledků. Kdyby se to povedlo, mohli bychom se přes zimu v klidu připravovat na jaro."

Ale žádné kdyby ve fotbale neexistuje...

To jistě, ale je nutné vidět některé objektivní příčiny těchto výsledků. Jestliže jsme jaro odehrali skoro celé v takřka ve stejné sestavě, na podzim se vystřídalo 21 hráčů. Zejména obrana hrála zápas od zápasu v jiné sestavě, což samozřejmě není dobře. Častá zranění a tudíž i nedostatečná příprava se podepsaly i na tom, že ani forma útočníků nebyla nejzářivější. Našich 28 vstřelených gólů určitě není špatný počet, neměli jsme ale ve svém středu vyloženého střelce. Na uvedeném počtu branek se totiž podílelo 14 lidí!

Vysoký počet hráčů nasazených do soutěže a poměrně slušná hra svědčí o tom, že kvalita našich fotbalistů roste.

Jak se říká, něco špatné je k něčemu dobré. Ověřili jsme si, že některé hráče lze bez starostí zařadit do základní sestavy. Mám na mysli hlavně O. Měchuru, který potvrdil, že na okres už přes svůj nízký věk má. Věřím, že přes zimu ve vlastním zájmu přípravu nevynechá. Hodně pomohl i R. Fafejta, který přes rok kvůli zranění chyběl, ale i on může kdykoliv naskočit. U ostatních fotbalistů, kteří se objevili v áčku, mám na mysli J. Velíka, P. Pazderku, F. Šustu či M. Jiráně, stále ještě něco k pravidelnému nastupování v nejvyšší okresní soutěži chybí. Ať už je to fyzička, rychlost, důraz nebo stálost výkonů.

Co ostatní hráči?

Právě častá zranění, nepřítomnost kvůli práci, ale i soukromým problémům způsobily, že forma hráčů hodně kolísala. Osobně jsem proto na podzim neviděl nikoho, koho bych vyzdvihl, na druhé straně, ani zkritizoval. Samozřejmě měli jsme opory, jenže v porovnání s jarní formou zastávaly. Po nevydařené přípravě, kdy ji hodně lidí vypustilo ne vždy s objektivních důvodů, jsem problémy tušil, s herním projevem jsem ale spokojený, s výsledky už méně. Co bych chtěl určitě vyzdvihnout, je slušná morálka mužstva. Na jedné straně nikdo nebyl vyloučený, takže mužstvo zbytečně neoslabil, na druhé straně to, že v mužsvu je síla, přesvědčila hlavně poslední tři utkání, kdy jsme po nepovedených úvodech dokázali dotáhnout dvoubrankové manko a dokonce jsme sahali po vítězství. To je určitě hřejivé zjištění!

Mluvil jsi o zimní přípravě, jak bude probíhat?

Zopakujeme takřka stejný model, jako tomu bylo letos. Jsem totiž přesvědčen, že skvělé jaro, kdy jsme ztratili jen čtyři body, bylo důsledkem právě zvoleného způsobu přípravy. Takže turnaj ve Střešovicích budeme střídat s umělkou na Dobříší a letos i s vyšší fyzickou zátěží, a to jak v Hrašitci, tak hlavně na horách. Přístup jednotlivých hráčů k celé přípravě bude potom pro mě základním kritériem k výběru pro jaro.

Příprava pro áčko a béčko bude po oba týmy společná?

Samozřejmě! Vím na co narážíte! Mě také vadí různé šeptandy, zaručené zprávy typu: slyšel jsem, někdo říkal apod. V Hraštici platilo, platí a stále bude platit, že prioritou je áčko. Jestliže hráč bude povolán i třeba hodinu před utkáním áčka, tak je jeho morální povinností přijít a třeba si jen sednout na lavičku! Pokud tak neučiní a nebude mít k tomu pádný důvod, tak bude mít smůlu a budu se zasazovat o to, aby nehrál ani za béčko. Právo prvního výběru bude mít áčko i v případě, že obě mužstva budou hrát ve stejnou dobu. To jsou zásady, z kterých neslevíme. Je přece normální, že o tom, kde kdo hraje, rozhoduje trenér a ne hráč. Co se týká přípravy ve Střešovicích, sestavy budu nominovat podle soupeře, které budu znát v úterý 29. listopadu večer. Proti minulému roku nebudu už sestavy tak kombinovat, tzn. proti silnějším soupeřům bude hrát áčko, proti slabším béčko. Přihlédnu přitom k účasti v trénincích, na soustředění, na zdraví, práci atd. Je ale nutné dodat, že jde jen o přípravu, výsledky pro mě nejsou až tak rozhodující, i když samozřejmě v každém utkání budeme chtít vyhrát.

A co zimní soustředění?

Uskuteční se opět nedaleko Kašperských Hor. Je předpoklad, že hotýlek budeme mít jen pro sebe. Jsou tam krásné terény, tenisové hřště, kde se dá hrát fotbálek, sauna i posilovna. Nedaleko je i areál na Zadově pro běžkování i sjezdování. Vše za slušnou cenu, takže není důvod, aby hráči na toto soustředění nejeli.