Ani jednou jsme nepropadli

22.11.2010 10:53

Minule jsme hovořili o jednotlivých řadách a hráčích. Tentokrát se zaměřme na podzimní sezónu jako takovou, na jednotlivá utkání a na herní projev našeho mužstva tak, jak to vidí trenér mužstva Z. Makovička.

Podzimní sezónu bych rozdělil do dvou období. Na první, které trvalo zhruba třetinu sezóny, tedy asi čtyři kola, a na druhé, které zabralo zbytek podzimu. Jestliže v prvním jsme získali sedm bodů, tedy 1,75 bodu na zápas, v druhém 22 bodů, tedy 2,44 bodu na utkání. Za první čtyři kola jsme měli skóre 9-8, v druhém 23-4. Tato čísla jasně vypovídají o tom, kdy nastal zlom v naší hře, což se pozitivně promítlo i do výsledků.

Tato čísla říkají hlavně to, že jsem se v druhé části podstatně zlepšili především v obranné činnosti...

Mohlo by to svádět k tomu říct, že tato změna nastala hlavně díky výměně brankáře. Právě od pátého kola se do branky totiž vrátil v přípravě zraněný J. Vitásek. Částečně tomu tak určitě bylo. I když si myslím, že Z. Dudič odchytal hlavně se Lhotou a Krásnou Horou vynikající utkání, několikrát nás v nich podržel a také díky jemu jsme si v těchto utkáních připsali plný počet bodů. Na druhou stranu je fakt, že se mu nepovedl hlavně první poločas v Dušníkách, kde pustil dvě lacinné branky z trestných kopů.

Právě utkání v Dušníkách bylo zdá se zlomové?

Určitě! Kluci se přesvědčili, že žádné utkání se nesmí vypustit, že ke každému soupeři je nutné přistupovat s respektem. Je na toto utkání mnoho názorů, včetně toho, že nás prohra v Dušníkách může při konečném účtování mrzet. Toto si nemyslím, i když samozřejmě ztráta to, jak se nyní ukazuje, byla. Ale kde je psáno, že by nedošlo k uspokojení jindy a že bychom nezvládli jiné utkání? Je třeba vidět, že právě v Dušníkách došlo k řadě okolností, které nakonec o výsledku rozhodly, že to opravdu bylo utkání blbec. Především to byla chvilková nepozornost našeho brankáře při zmíněných trestných kopech, který, jak jsem se později dozvěděl, nastoupil na hřiště nejen s nedostatenčným vybavením, ale hlavně s vysokou horečkou. Za druhé to byla absence P. Kardinála v obraně. Za třetí neuznaný regulérní gól, který by srovnal skóre na 3-3. Za další to byl fakt, že domácí nastoupili určitě v silnější sestavě než například proti rezervě Knína. Například obránce, který proti nám byl střídán ani ne po čvrt hodině pro fatální chyby, proti Knínu hrál celé utkání, protože na lavičce měly Dušníky jen dva dorostence atd.

Ve zbytku sezóny jsme potom dostali jen čtyři góly. Díky tomu jsme měli na podzim nejlepší obranu v celé soutěži. Takže jen dobře bráníme? Co útok?

Dobrá obrana byla skutečně základ našeho úspěchu. Já bych se ale chtěl spíše zabývat druhou otázkou. Myslím, že ani útočná fáze našeho mužstva nebyla špatná. Pokud se podíváme na jednotlivá utkání, tak vlastně ve všech jsme si vytvořili více gólových šancí než soupeř, a to včetně v utkání s lídrem tabulky, Novým Knínem B. Myslím, že je to proto, že se snažíme hrát celoplošný, kombinační fotbal, samozřejmě s ohledem na schopnosti mých svěřenců. Horší je to už s naší produktivitou. Hlavně v utkání s Hutí se kluci předháněli v zahazovaní jedné šance za druhou. Další utkání ukázala, jak je důležité dát brzo gól. Hráči se uklidní, mnohem více si dovolí a úroveň naší hry okamžitě stoupne o několik pater a zlepší se i proměňování šancí.

Na závěr, můžeš prozradit, jak bude probíhat zimní příprava?

To je zatím ve stádiu úvahy. Určitě bude probíhat společně pro všechny hráče, tedy áčka i béčka. Na základě letošní zkušenosti bych chtěl, aby byla zaměřena nejen na fyzičku, běhat se v zimě prostě musí, ale také na herní projev. Jestli pojedeme na soustředění a kam, to ještě není rozhodnuto, stejně tak, zda se zúčastníme nějakého zimního turnaje na umělé trávě. Nabídky mám, uvidíme jak to vše dopadne. Budu o tom včas na našem webu informovat.

A cíl do jarní sezóny?

To je vždy ošidné. Určitě chceme Novému Knínu jeho cestu za postupem znepříjemnit. Zda tomu tak bude, rozhodne podle mě hned první kolo, kdy hostíme našeho tradičního rivala, mužstvo Mokrovrat, které je se stejným počtem bodu jako my na třetím místě. Samozřejmě, pokud budeme začínat 14. a ne jiným kolem, jak to bývá v naší soutěži často zvykem. Osobně budu spokojen, když se představíme s kombinančním fotbalem s řadou šancí, které budeme, jak doufám, mnohem víc proměňovat. A pokud získáme stejný počet bodů jako na podzim, tedy 29, bylo by to super. I když ta třicítka je hodně lákavá!